Co jest najważniejsze w Turnieju Trójgamicznym? Oczywiście gry tworzone przez uczestników! Jury konkursowe będzie je testować, ogrywać i… oceniać! Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócą uwagę specjaliści, aby jak najlepiej przygotować produkt finałowy. O szczegółach opowiada Patryk Gałach – juror T3G.

Wyróżnij się pomysłem

Podstawową rzeczą, na którą patrzy jury jest, sam pomysł na grę. Ważne jest, by nasza idea wyróżniała się spośród pozostałych i aby nasza gra posiadała chociaż jeden unikatowy element. Być może wyróżnikiem będzie nietuzinkowa historia opowiedziana w grze, pełna niespodziewanych zwrotów akcji? Być może takim atutem będzie pomysłowa mechanika, której jeszcze nie widzieliśmy w żadnej produkcji? A może tym, co zdobędzie dla gry punkty w tej kategorii będzie pomysł na niezwykły art-style gry?

Zadbaj o technikalia

Nie ukrywajmy, pod kątem technicznym gra musi przede wszystkim działać i być wolna od błędów! (oczywiście w ramach możliwości 😉 ) Oceniając aspekt techniczny gry, jury sprawdzi, jak produkcja radzi sobie w takich kwestiach jak sterowanie czy ruch kamery. Czy gra nie zawiesza się w najgorszych momentach? Czy działa płynnie? Pomimo tego, że sama kategoria brzmi groźnie, jury nie będzie zagłębiać się w szczegółowe technikalia takie jak kod czy ustawienie sceny. Uff! Można odetchnąć. 🙂

Odpicuj mechaniki

Kolejna kategoria jest poniekąd poszerzeniem tej pierwszej – pomysłu. Tutaj jednak, jury Turnieju oceni samą mechanikę wykorzystaną w grze. Liczą się nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim funkcjonalne pomysły. Gracz powinien dobrze się czuć z zaproponowanymi rozwiązaniami, a zaproponowane mechaniki powinny współgrać ze sobą i ogólnym tonem gry.

Niech gra brzmi dobrze

Dźwięk i muzyka, to coś, co potrafi nadać niepowtarzalny klimat grze i dać wiele punktów zespołowi, który zadba o ten aspekt produkcji. Jury będzie sprawdzać i oceniać, czy i w jakim miejscu pojawia się udźwiękowienie. Czy występują efekty specjalne? A może jakiś element powinien posiadać przypisany sobie dźwięk, a z jakiegoś powodu go nie ma? Liczy się również muzyka. Ta dopasowana do emocji, jakie stara się przekazać gra, na pewno pomoże zdobyć przychylne oko ucho jury.

Niech gra dobrze wygląda

Oczywiście oprócz warstwy muzyczno-dźwiękowej pod ocenę jury również podchodzi warstwa wizualna. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z grą 2D czy 3D, z perspektywą FPP czy rzutem izometrycznym – jeśli gra jest przyjemna dla oka, dostanie punkty! Chodzi jednak nie o to, by gra prezentowała piękne rzeczy, ale by tworzyła przemyślaną i spójną całość. Piękno gier tkwi bowiem w komponowaniu się estetyki wizualnej z pozostałymi elementami gry. Jeśli całość współgra, możemy wtedy liczyć na dobrą ocenę.

Przekaż historię lub pokaż narrację

Nie każda gra potrzebuje fabuły. Każda jednak przestawia jakiś rodzaj narracji. W tej kategorii jury oceni i jedno i drugie. Nie chodzi jednak o przedstawianie setek, czy tysięcy linii dialogowych, tworzących fabułę rodem z epickiej sagi fantasy. Nie, raczej jury zwróci uwagę na to, czy fabuła lub narracja tworzą klimat gry i pozwalają się w nią wczuć. Słowo klucz w tej kategorii – immersja!

Powodzenia!

Tak wyglądają ogólne kategorie, pod którymi jury Turnieju Trójgamicznego oceni gry. Oczywiście, podczas obrad jury będzie się przede wszystkim kierować wytycznymi zawartymi w regulaminie, ale aby usprawnić przekazywanie informacji na temat oceny, możemy jej kryteria przedstawić właśnie za pomocą tych paru punktów.

Powodzenia na ostatniej prostej! Widzimy się już na Gali Finałowej!