W sobotę odbyła się gala finałowa Turnieju Trójgamicznego i poznaliśmy najlepszych młodych twórców gier. Trzy zwycięskie drużyny (po jednej z każdego kantonu) wezmą udział w profesjonalnych warsztatach gamedev.

GameDev w Polsce rozwija się w błyskawicznym tempie za sprawą takich graczy jak CD Projekt Red, Techland czy Ten Square Games. Z uwagi na dynamiczny rozwój i specyfikę branży powstał rządowy Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029, który ma na celu wsparcie młodzieży w zdobyciu niezbędnych kompetencji. Właśnie dobiegła końca pilotażowa edycja Turnieju Trójgamiczego – Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych.

21 listopada odbyła się gala online wieńcząca roczne zmagania uczestników Turnieju Trójgamicznego, obejmujące prototypowanie zgłoszonych projektów gier, realizację dodatkowych zadań (kamieni milowych), konsultacji online i zjazdów w wirtualnej rzeczywistości ze specjalistami z branży. Efekty ich pracy i zwycięzców poznaliśmy podczas transmisji na żywo, którą obejrzało ponad 1000 osób.

Turniej wystartował w listopadzie 2019. Do udziału zgłosiło się 65 zespołów uczniów szkół ponadpodstawowych z kilkunastu miast Polski. Spośród zgłoszonych projektów gier specjaliści wyłonili 30, które zostały zaprezentowane podczas Konferencji Przydziału w grudniu 2019, odbywającej się równolegle w 3 kantonach (Katowice, Lublin, Poznań). W każdym kantonie do turnieju zakwalifikowały się 4 najlepsze zespoły.

Patrząc na tematykę i design realizowanych gier nietrudno stwierdzić, że dla młodego pokolenia twórców to coś więcej niż rozrywka, to forma wyrazu artystycznego i przekazu trafiającego wprost do ich rówieśników. – mówi Darek Figura, prezes Fundacji Teatrikon, która przeprowadziła Turniej wraz z fundacją Lublin Gamedev

Podczas gali finałowej sędziowie oceniali przebieg i końcowe efekty prac wszystkich zespołów oraz ich rozwój i zaangażowanie. Wyróżnione zostały 3 najlepsze zespoły – po jednym z każdego kantonu:

 • Katowice: APOPHIS – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie
 • Lublin: Sara – I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku
 • Poznań: EkoPrzygoda – I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Zwycięzcy otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 40 tys. złotych w tym warsztaty ze specjalistami z Ten Square Games, które mogą otworzyć im profesjonalną ścieżkę kariery. 

Bardzo cieszy nas zainteresowanie Turniejem Trójgamicznym wśród młodego pokolenia graczy i twórców gier – mówi Adam Konowrocki z Centrum GovTech Polska, odpowiedzialnego za projekt z ramienia rządu RP – Z początkiem nowego semestru rozpoczniemy nabór do drugiej edycji projektu, tym razem skierowanej nie tylko do uczniów szkół ponadpodstawowych ale także do studentów.

Turniej Trójgamiczny w liczbach

 • 3 kantony (Katowice, Lublin, Poznań)
 • 3 ścieżki programowe (designerska, programistyczna, graficzna)
 • 28 trenerów, prelegentów i konsultantów merytorycznych
 • 34 kamienie milowe – zadania do realizacji w trakcie projektu
 • 1050 godzin zajęć, konsultacji i szkoleń online
 • 65 zespołów zgłoszonych do projektu, liczących około 850 osób
 • 30 zespołów zakwalifikowanych do Konferencji Przydziału, łącznie 403 osoby
 • 12 zespołów zakwalifikowanych do udziału w turnieju, łącznie 163 osoby

zwycięskie projekty gier

KANTON KATOWICE: 

APOPHIS – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

Mroczna zagadka osadzona w dystopijnym powojennym świecie, gdzie każda zdobyta z narażeniem życia informacja może być kolejnym elementem układanki.

KANTON LUBLIN: 

Sara – I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku

Pobudzająca ciekawość gra o naukowcu odbudowującym świat stojący w ruinie po apokalipsie, zawierająca elementy edukacyjne i odwołania do wiedzy szkolnej.

KANTON POZNAŃ: 

EkoPrzygoda – I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Gnieźnie

Edukacyjna gra poświęcona ekologii i globalnemu ociepleniu, przystępna dla najmłodszych odbiorców, wykorzystująca elementy wirtualnej rzeczywistości.